HAZRETİ SÜMEYYE

Cenab-ı Hak, Kainatı ehl-i beyt ve habibinin (s.a.v.) yüzü suyu hürmetine yarattı. Sonra bir gün insan oğluna ışık tutması için O’nu Mekke’ye ışınladı… Bütün evrenleri yok olmaktan, solmaktan, insanları sona ermekten kurtaran Fahr-i Kainat Efendimiz teşrif etti. Ve bütün mânâ alemi, bütün evrenler bir şey bekliyordu; Allah, sevgilisi Fahr-i Kainat’ın uğrunda ilk kanı kim dökecek! İşte! Hz. Sümeyye çıktı: “ben dökeceğim” dedi… Bugün bunu anlatmaya çalışıyorum.

Bu ilk kan kainatın gönlündeki bir düğündür. O kanın çıkışı, “Allah’ın sevgilisi nasıl sevilir?” bunu bize öğretmiş, bunu bize göstermiştir!

Hz. Sümeyye insanlık sırrı içerisinde, beşeriyet sırrı içerisinde bir nokta gibi intişar etmiş, bir nokta gibi geçmiş bir insan değildir! Mânâ alemindeki heyecan ile Sevda-i Muhammedi’yi kanıyla ödeyerek bize örnek olmuştur. Muhammed (s.a.v.) nasıl sevilir, bunu öğretmiştir bize.

About Author /

Hizmetleri yurt sınırlarını aşmış; ilîm ve mânâ konferansları ile insanlığa hizmete koşmuş, bu yolda son nefesini vermiş ama son noktayı koymamıştır. Bu gönül sevdasının ışığını; nuru ile yol bulanların gönlünde ve eserleri ile yansıtmaya devam ediyor ve edecektir.

Start typing and press Enter to search