HAZRETİ HATİCE


Gönlünde tecelli eden güzelliklerin akıl almaz ihtişamlarla çektiği Yüce Resulümüzün yeryüzündeki ilk aksi ve ilk sedası olan, Hz. Hatice Annemiz. Selamun aleyküm.

“İslamiyet’in dışında kadın olmaz! Dişi olmaz… Maddesi de olmaz, mânâsı da olmaz. Çünkü, sevgi olmaz! Sevilmek şerefine yalnız İslam kadını nail olmuştur.” Bu, Fahr-i Kainat Efendimizin: “bana dünyada kadın sevdirildi” sözleri içerisinde gizli, çok özel bir hikmettir. Ve ancak tesettürüyle, gönlündeki rikkatiyle Hz. Hatice annemizin, Hz. Amine annemizin, Hz. Fâtıma annemizin himayesinde bu nadide çiçek yetişmektedir. Eşek tarlalarında kadın yetişmez! Ancak ibadetle nazenin İslam ortamında kadın yetişir.

Fahr-i Kainat uğruna bütün anahtarları atmak mananın sembollerinden birisidir. Bir başka güzel olay da şudur; Hz. Hatice Annemizin gönlüne Efendimizin aşk ateşi düştükten sonra bu ateşe tahammül edemedi… Nasıl etsem de evlenme teklifi yapsam, diye düşündü ve Nefise isminde bir akrabasından yardım istedi. Arap ırkından bir kadının, bir erkeğe talip olması görülmüş bir şey değildi. “Ben Muhammed’e talibim, gidin amcası ile konuşun”dedi. Başta Hz. Nefise olmak üzere herkes karşı çıktı. “Nasıl olur böyle bir şey? Bütün Arabistan, Mekke bu lafla çalkalanır” dediler. Ama, Hz. Hatice: “Kim ne derse desin, ben aşığım!” dedi.

About Author /

Hizmetleri yurt sınırlarını aşmış; ilîm ve mânâ konferansları ile insanlığa hizmete koşmuş, bu yolda son nefesini vermiş ama son noktayı koymamıştır. Bu gönül sevdasının ışığını; nuru ile yol bulanların gönlünde ve eserleri ile yansıtmaya devam ediyor ve edecektir.

Start typing and press Enter to search