EVREN ve DÜNYAMIZ


İnsanoğlunun bütün varlıklara nazaran en değişik yanı, etrafını merak etmek özellikle evreni merak etmek, yaratılışı merak etmek, nasıl yaratıldığını merak etmek ve bu evrende bulunduğu bu sonsuz mekânda kendinin yerini düşünmek insanın vazgeçilmez bir tutkusu. İnsanın yapısında bir evren tutkusu var.

Biz evrenleri genelde hep uzayda, gökyüzünde aradığımız için evren deyince sonsuz mesafeleri kastettiğimiz için bilimsel bir yanılgıya düşebiliriz. Evren kavramı bilimde aslında iki farklı mekânın iki farklı dünyaların sırrını taşımaktadır. Bunlardan bir tanesi herkesin bildiği gibi yıldızlar dış evrenler, galaksiler..vs. buraya makrokosmoz yani dev evren diyoruz. Bir de mikrokosmoz vardır. Bu da atomların hayatı, moleküllerin hayatı, onların içindeki kuvantların, nötronların hayatı. Bu dev evrenle minik evren arasında büyük benzerlikler vardır.

About Author /

Hizmetleri yurt sınırlarını aşmış; ilîm ve mânâ konferansları ile insanlığa hizmete koşmuş, bu yolda son nefesini vermiş ama son noktayı koymamıştır. Bu gönül sevdasının ışığını; nuru ile yol bulanların gönlünde ve eserleri ile yansıtmaya devam ediyor ve edecektir.

Start typing and press Enter to search